SLA - Destek Seviyesi

Sizde Trustlayer farkını yaşayın...

destek seviyesi
Trustlayer'da tüm müşterilerimiz değerlidir...

 

Trustlayer olarak diğer firmaların aksine TÜM destek hizmerlerimizi ücretsiz olarak sağlıyoruz, Aşağıda genel Destek Seviyesi ve Taahhhüt ettiğimiz değerler yer almaktadır,

 Sunucu yönetimi, güncellenmesi, takip edilmesi siz müşterilerimizin sorumluluğu altındadır

 Sunucuzla ilgili tüm sorunlar , ortalama 1 saat içerisinde 7 / 24 teknik ekibimiz tarafından destek sağlanır.(Max 12 Saat)

 Sunucu üzerinde belirttiğiniz işletim sistem ve kontrol paneli tarafımızdan ücretsiz sunulmaktadır. İşletim sistemi veya kontrol panel kurulumları, hizmetin alındığı ay itibari ile siz müşterilerimizin talebine göre herhangi bir sınırlama yapılmaksızın ücretsiz olarak tarafımızdan gerçekleştirilir.

 Verilen hizmetin yapısına göre; tüm müşterilerimizden gelen talepler destek panelimizde havuz sistemine göre toplanır ve talebin bildirildiği saat itibari ile 1 saat içerisinde talebiniz gerçekleştirilir. Anlık destek hizmeti için kesinlikle garanti verilemez.

 7 / 24 sunucu izleme ve mail ile bilgilendirme hizmeti firmamız tarafından ücretsiz olarak sağlanır. Bu hizmet her bir sunucu üzerindeki web, dns, ftp, pop3, smtp vb. servislerin izlenmesi ve herhangi bir sorun halinde e-mail ile otomatik bilgilendirme yapılmasını kapsamaktadır. İzleme sırasında oluşabilecek sorunlardan firmamız sorumlu değildir.

 Sunucu hizmetleri içerisinde açma / kapatma / reboot işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilir.